Lielā diena - Pavasara Saulgrieži PDF Drukāt E-pasts

Lielās dienas svinības ir bagātas dažādām izdarībām, kas domātas ļaužu priekam un auglības un saimes dzīves sekmīgai nodrošināšanai.

Lielajā dienā veicamas daudzas rituālas darbības, lai nākamais periods būtu saskaņā ar dabas ritiem. Viena no galvenajām izdarībām Lieldienās saistās ar šūpolēm. Šūpošanās pieder pie kustību auglības ritiem līdzīgi dejai, lēkšanai, skriešanai, riņķošanai. Šūpošanos bieži vien min saistībā ar Sauli, kas arī Lielās dienas rītā šūpojoties jeb dejojot. Pacēlusies kādu asi virs horizonta, tā trīs reizes šūpojoties uz vienu un trīs reizes uz otru pusi. Ticējums vēsta, lai to redzētu, agri jāceļas, jāuzkāpj kalnā vai kokā, vai arī jāskatās caur nokvēpušu stiklu, kas to redzēs, tas visu gadu būs bagāts.

Lielās dienas rītā ir jāceļas līdz ar saullēktu un jāmazgā mute pret sauli tekošā ūdenī. Tas ir maģisks šķīstīšanās rituāls, kas palīdz iegūt možumu, gaišu prātu, veselību un skaistumu. Ja Ziemassvētkos visas drēbes jāvelk tīras, tad Pavasara Saulgriežos jāapģērbjas pilnīgi jaunā tērpā.

Pavasara Saulgriežus svin par godu pavasara un saules atnākšanai, tajos ar rituālām darbībām mēģina palīdzēt zemes atmodai un jau laikus nodrošināt zemes auglību, un veicināt tās svētību.

 

Avots: www.baltuklubs.lv

 

 
PGT SocialWeb - Copyright © 2010 by pagit.eu