Jaunumi


Sveicieni Mātes dienā! PDF Drukāt E-pasts

Veltījums visām māmiņām, vecmāmiņām un topošajām māmiņām - Raimonda Paula dziesma "Dziesma nenosalst" Ojāra Grīnberga izpildījumā: Mātei

 
Mātes dienas svinēšanas vēsture PDF Drukāt E-pasts

Ik gadu maija otrajā svētdienā tiek atzīmēta Mātes diena.

Mātes diena ir starptautiski svētki. Dažādās valstīs to svin atšķirīgos datumos, bet Latvijā kopš 1992.gada - maija otrajā svētdienā.

Pirmo reizi Mātes diena maija otrajā svētdienā tika svinēta 1908.gadā Amerikā, kad svētdienas skolas skolotāja Anna Rīsa Džārvisa no Rietumvirdžīnijas, godinot savu māti, rīkoja baznīcu dievkalpojumus.

Mātes dienu svinēšanas tradīcijas daudzviet ir līdzīgas, tomēr ir zemes, kur šo dienu atzīmē gan citā laikā, gan citā veidā.

Lielākā daļa Eiropas valstu, kā arī ASV, Austrālija, Kanāda, Ķīna un Japāna svētkus par godu mātei svin maija otrajā svētdienā, un svētku svinēšanas tradīcijas, ar maziem izņēmumiem, šajās valstīs arī ir līdzīgas - mammām tiek dāvināti ziedi, mazas dāvaniņas, ģimene šo dienu pavada kopā pie svētku galda mājās vai restorānā. Šajā dienā Austrālijā, ASV un Japānā bērniem ir tradīcija pie apģērba spraust neļķes ziedu.

ASV, kas ir pirmā valsts, kas Mātes dienu sāka svinēt kā oficiālu svētku dienu, šos svētkus svin līdzīgi kā Latvijā, taču kristīgie amerikāņi šajā dienā apmeklē tieši to baznīcu, uz kuru viņi kopā ar savu mammu ir gājuši bērnībā.

Ar lielu vērienu Mātes diena tiek svinēta Spānijā, kur atšķirībā no daudzām citām valstīm Eiropā šie svētki tiek svinēti maija pirmajā svētdienā. Maijs Spānijā ir Jaunavas Marijas, Jēzus mātes mēnesis, un spāņi šos svētkus uzskata par ģimenes dzimšanas dienu.

Neaizmirsīsim apsveikt savas mammas un pateiksim viņām paldies par rūpēm, mīlestību un sirdssiltumu!

 

 

 

Avots: www.diena.lv

Attēls: www.theguardian.com

 

 
1.maijs - Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas diena PDF Drukāt E-pasts

Pirms 98 gadiem - 1920.gada 1.maijā uz savu pirmo sēdi sanāca pirmais Latvijas tautas vēlētais parlaments - Satversmes Sapulce.

Tās galvenais uzdevums bija izstrādāt un pieņemt Latvijas Republikas pamatlikumu - Satversmi, likumdošanas ceļā nostiprināt agrāro reformu, valsts simbolus un to lietošanu, veicināt Latvijas Republikas starptautisko atzīšanu, sagatavot Pirmās Saeimas vēlēšanas, kā arī veikt citus  Latvijas valstiskuma nostiprināšanas uzdevumus. Latvijas Satversmes sapulce

 
4.maijs PDF Drukāt E-pasts

Pirms 28 gadiem, 1990. gada 4. maijā, Augstākā padome pieņēma vēsturisku lēmumu, ar kuru sākās pārejas periods Latvijas faktiskās neatkarības atjaunošanai. Tas ilga 15 mēnešus un 1991.gada 21.augustā Latvijas neatkarība tika atjaunota de facto. Šajā laika posmā tika nostiprināti galvenie tiesiskās turpinātības virzieni:

1. Satversmes darbības atjaunošana;

2. Pilsoņu kopuma veidošana uz to personu un viņu pēcnācēju bāzes, kas bija Latvijas pilsoņi pirms Latvijas okupācijas 1940.gadā;

3. Tika noteikta īpašuma tiesību atjaunošana tām personām un viņu mantiniekiem, kam šie īpašumi okupācijas rezultātā bija prettiesiski atsavināti.

Šie 15 mēneši bija izšķirošais laiks, kad Latvijas izlēma par Pirmās republikas turpinātību pēc okupācijas.

Tiesiskās turpinātības pamatus veidoja Latvijas Pilsoņu kongress, Latvijas Nacionālās neatkarības kustība un Latvijas Tautas frontes nacionālpatriotiskākā daļa, arī viņu pārstāvji Augstākajā padomē, taču kopš 1998.gada, kad Latvijā tika pieņemts liberālālākais Pilsonības likums Eiropā, šie pamati ir apdraudēti. Mūsu pienākums ir sargāt savu zemi, savu valsti, savu tautu, savu valodu. Sveicu visus svētkos!

 

 

 


Dzintars Rasnačs

 

 
„Lopu vagonos uz Černobiļu” PDF Drukāt E-pasts

26. aprīlī aprit 32 gads kopš kodolkatastrofas Černobiļas AES - pēc kodolkatastrofas, kuras seku likvidēšanā no Latvijas tika iesaistīti vairāk nekā 6000 cilvēku.

 

„Latvijas avīze” sagatavojusi vērtīgu rakstu par to, kā cilvēki, kuri piedalījās seku likvidēšanā, šodien atskatās uz notikušo.

Avots: "Latvijas avīze"

 

 
« SākumsIepriekšējā12345678910NākamāBeigas »

3 lapa no 67
PGT SocialWeb - Copyright © 2010 by pagit.eu