Jaunumi


Sveiciens Vasarsvētkos! PDF Drukāt E-pasts

Vasarsvētkus svin piecdesmitajā dienā pēc Lieldienām, kas parasti iekrīt laikā no 10.maija līdz 13.jūnijam. Tie ir trešie lielākie kristīgie svētki pēc Lieldienām un Ziemassvētkiem.

Vasarsvētki saistās ar meiju smaržu, līdzīgi kā Jāņos ir meijas (dzīvi augi ar ziediem), tā arī Vasarsvētkos ir meijas (dzīvi augi bez ziediem). Vasarsvētku sestdienā visi tīra un pušķo sētu, sakopj istabas, slauka pagalmus, izpušķo māju ar bērziem, ceriņiem. Istabās tiek ienesti bērzi un nolikti pie gultām, kur, reibinoši smaržodami, tie rada sajūtu, ka ir ienākusi vasaras pilnība. Daba ir atvērusies visā savā krāšņajā jaukumā, Vasarsvētki allaž tiek gaidīti ar skaidru, siltu un jauku laiku, kurš dabu jau ir pilnīgi uzmodinājis, tērpdams mežus un pļavas jaunā zaļumā.

Vasaras lapotnē zaļā

Ziedu pilns sakustas zars,

Saistīts, bet dievišķā vaļā

Mūžību sveicina gars.

Ceriņi, zāle un puķes

Apstājas brīnumā augt,

Sāk kad, pār dvēselēm zvanot,

Zeltaina mūžība plaukt.

(Andrejs Eglītis.)

Ticējumi:

Ja pērkons rūc pirms Vasarsvētkiem – būs auglīga vasara.

Vasarsvētku meijas jāliek šķūnī zem siena – tad siens nepelē.

Kas Vasarsvētku meijas velk gar zemi, tas dabū kašķi.

 

Avots:

www.rezeknesbiblioteka.lv

 

 

 

 
Starptautiskā ģimenes diena PDF Drukāt E-pasts

Ģimenes diena kā oficiāli svētki Latvijā tiek svinēti salīdzinoši nesen – kopš 2008. gada. Ik gadu šo dienu atzīmē 15. maijā, tajos godinot ģimeni un aicinot iedzīvotājus aizdomāties par tās lielo nozīmi cilvēku ikdienā, attiecībās un dzīvē, kā arī vairāk laika un uzmanības veltīt vecākiem, brāļiem, māsām un bērniem – saviem ģimenes locekļiem. Starptautiskajā ģimenes dienā sabiedrība aicināta rūpēties par ģimenes vērtībām, novērtēt tās nozīmību.

Apvienoto Nāciju Organizācija Starptautisko ģimenes dienu sāka atzīmēt jau pirms 20 gadiem. Ik gadu otrajā maija svētdienā iedzīvotāji tiek aicināti atkārtoti apzināties, ka ģimene ir nozīmīga vērtība mūsu ikdienā un mūsu tuvajiem dažkārt ir nepieciešama uzmanība.

Aicinu ikvienu rūpēties par ģimenes vērtībām un novērtēt tās nozīmību, jo ģimene ir pamats ne tikai valsts attīstībai nākotnē, bet arī pamats kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai

Lai šajos svētkos cilvēki varētu kopā pavadīt laiku, dažādas organizācijas un institūcijas aicina apmeklēt pasākumus un radošās aktivitātes, kas tuvākajās dienās norisināsies visā Latvijā.

 

 
Sveicieni Mātes dienā! PDF Drukāt E-pasts

Veltījums visām māmiņām, vecmāmiņām un topošajām māmiņām - Raimonda Paula dziesma "Dziesma nenosalst" Ojāra Grīnberga izpildījumā: Mātei

 
Mātes dienas svinēšanas vēsture PDF Drukāt E-pasts

Ik gadu maija otrajā svētdienā tiek atzīmēta Mātes diena.

Mātes diena ir starptautiski svētki. Dažādās valstīs to svin atšķirīgos datumos, bet Latvijā kopš 1992.gada - maija otrajā svētdienā.

Pirmo reizi Mātes diena maija otrajā svētdienā tika svinēta 1908.gadā Amerikā, kad svētdienas skolas skolotāja Anna Rīsa Džārvisa no Rietumvirdžīnijas, godinot savu māti, rīkoja baznīcu dievkalpojumus.

Mātes dienu svinēšanas tradīcijas daudzviet ir līdzīgas, tomēr ir zemes, kur šo dienu atzīmē gan citā laikā, gan citā veidā.

Lielākā daļa Eiropas valstu, kā arī ASV, Austrālija, Kanāda, Ķīna un Japāna svētkus par godu mātei svin maija otrajā svētdienā, un svētku svinēšanas tradīcijas, ar maziem izņēmumiem, šajās valstīs arī ir līdzīgas - mammām tiek dāvināti ziedi, mazas dāvaniņas, ģimene šo dienu pavada kopā pie svētku galda mājās vai restorānā. Šajā dienā Austrālijā, ASV un Japānā bērniem ir tradīcija pie apģērba spraust neļķes ziedu.

ASV, kas ir pirmā valsts, kas Mātes dienu sāka svinēt kā oficiālu svētku dienu, šos svētkus svin līdzīgi kā Latvijā, taču kristīgie amerikāņi šajā dienā apmeklē tieši to baznīcu, uz kuru viņi kopā ar savu mammu ir gājuši bērnībā.

Ar lielu vērienu Mātes diena tiek svinēta Spānijā, kur atšķirībā no daudzām citām valstīm Eiropā šie svētki tiek svinēti maija pirmajā svētdienā. Maijs Spānijā ir Jaunavas Marijas, Jēzus mātes mēnesis, un spāņi šos svētkus uzskata par ģimenes dzimšanas dienu.

Neaizmirsīsim apsveikt savas mammas un pateiksim viņām paldies par rūpēm, mīlestību un sirdssiltumu!

 

 

 

Avots: www.diena.lv

Attēls: www.theguardian.com

 

 
1.maijs - Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas diena PDF Drukāt E-pasts

Pirms 98 gadiem - 1920.gada 1.maijā uz savu pirmo sēdi sanāca pirmais Latvijas tautas vēlētais parlaments - Satversmes Sapulce.

Tās galvenais uzdevums bija izstrādāt un pieņemt Latvijas Republikas pamatlikumu - Satversmi, likumdošanas ceļā nostiprināt agrāro reformu, valsts simbolus un to lietošanu, veicināt Latvijas Republikas starptautisko atzīšanu, sagatavot Pirmās Saeimas vēlēšanas, kā arī veikt citus  Latvijas valstiskuma nostiprināšanas uzdevumus. Latvijas Satversmes sapulce

 
« SākumsIepriekšējā12345678910NākamāBeigas »

7 lapa no 67
PGT SocialWeb - Copyright © 2010 by pagit.eu