Jaunumi


13. maijs - Valsts valodas diena PDF Drukāt E-pasts

13. maijs ir Valsts valodas diena, tā tika aizsākta 2012. gadā ar mērķi radošā un mūsdienīgā veidā svinēt to, ka mūsu valsts valoda ir latviešu valoda. Kā svinību datums izvēlēts 13. maijs, jo šajā dienā pirms 185 gadiem dzimis jaunlatvietis, nacionālās valodniecības pamatlicējs, publicists, atdzejotājs, filologs, literārās valodas attīstītājs un jaunvārdu ieviesējs Juris Alunāns.

Šogad sesto gadu pēc kārtas Rakstniecības un mūzikas muzejs un tā draugi visā Latvijā aicina svinēt Valsts valodas dienu ar akciju “Valoda uz trotuāra”.

Dažādās Latvijas vietās norisināsies dzejas un jaunvārdu darbnīcas, mēles mežģu sacensības, tiks spēlētas rotaļas ap un par latviešu valodu.

Liela daļa no svētku dalībniekiem pievienosies Rakstniecības un mūzikas muzeja akcijai Valoda uz trotuāra – dosies pilsētvidē un rakstīs ar krītiņiem uz ietvēm savus iemīļotākos latviešu literatūras citātus.

Akcijā var iesaistīties visi, kam mīļa latviešu valoda – ikviens ir aicināts 13. maijā piepildīt ielas, pagalmus un laukumus ar dzejas un prozas rindām un dalīties ar fotogrāfijām sociālajos tīklos, pievienojot mirkļbirku #ValstsValodasDiena.

Svinēsim latviešu valodas bagātību!

 

Avots: www.rmm.lv

 
Sveicieni Mātes dienā! PDF Drukāt E-pasts

 
Starptautiskā ģimenes diena PDF Drukāt E-pasts

Ģimenes diena kā oficiāli svētki Latvijā tiek svinēti salīdzinoši nesen – kopš 2008. gada. Ik gadu šo dienu atzīmē 15. maijā, tajos godinot ģimeni un aicinot iedzīvotājus aizdomāties par tās lielo nozīmi cilvēku ikdienā, attiecībās un dzīvē, kā arī vairāk laika un uzmanības veltīt vecākiem, brāļiem, māsām un bērniem – saviem ģimenes locekļiem. Starptautiskajā ģimenes dienā sabiedrība aicināta rūpēties par ģimenes vērtībām, novērtēt tās nozīmību.

Apvienoto Nāciju Organizācija Starptautisko ģimenes dienu sāka atzīmēt jau pirms 20 gadiem. Ik gadu otrajā maija svētdienā iedzīvotāji tiek aicināti atkārtoti apzināties, ka ģimene ir nozīmīga vērtība mūsu ikdienā un mūsu tuvajiem dažkārt ir nepieciešama uzmanība.

Aicinu ikvienu rūpēties par ģimenes vērtībām un novērtēt tās nozīmību, jo ģimene ir pamats ne tikai valsts attīstībai nākotnē, bet arī pamats kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai

Lai šajos svētkos cilvēki varētu kopā pavadīt laiku, dažādas organizācijas un institūcijas aicina apmeklēt pasākumus un radošās aktivitātes, kas tuvākajās dienās norisināsies visā Latvijā.

 

 
Mātes dienas svinēšanas vēsture PDF Drukāt E-pasts

Ik gadu maija otrajā svētdienā tiek atzīmēta Mātes diena.

Mātes diena ir starptautiski svētki. Dažādās valstīs to svin atšķirīgos datumos, bet Latvijā kopš 1992.gada - maija otrajā svētdienā.

Pirmo reizi Mātes diena maija otrajā svētdienā tika svinēta 1908.gadā Amerikā, kad svētdienas skolas skolotāja Anna Rīsa Džārvisa no Rietumvirdžīnijas, godinot savu māti, rīkoja baznīcu dievkalpojumus.

Mātes dienu svinēšanas tradīcijas daudzviet ir līdzīgas, tomēr ir zemes, kur šo dienu atzīmē gan citā laikā, gan citā veidā.

Lielākā daļa Eiropas valstu, kā arī ASV, Austrālija, Kanāda, Ķīna un Japāna svētkus par godu mātei svin maija otrajā svētdienā, un svētku svinēšanas tradīcijas, ar maziem izņēmumiem, šajās valstīs arī ir līdzīgas - mammām tiek dāvināti ziedi, mazas dāvaniņas, ģimene šo dienu pavada kopā pie svētku galda mājās vai restorānā. Šajā dienā Austrālijā, ASV un Japānā bērniem ir tradīcija pie apģērba spraust neļķes ziedu.

ASV, kas ir pirmā valsts, kas Mātes dienu sāka svinēt kā oficiālu svētku dienu, šos svētkus svin līdzīgi kā Latvijā, taču kristīgie amerikāņi šajā dienā apmeklē tieši to baznīcu, uz kuru viņi kopā ar savu mammu ir gājuši bērnībā.

Ar lielu vērienu Mātes diena tiek svinēta Spānijā, kur atšķirībā no daudzām citām valstīm Eiropā šie svētki tiek svinēti maija pirmajā svētdienā. Maijs Spānijā ir Jaunavas Marijas, Jēzus mātes mēnesis, un spāņi šos svētkus uzskata par ģimenes dzimšanas dienu.

Neaizmirsīsim apsveikt savas mammas un pateiksim viņām paldies par rūpēm, mīlestību un sirdssiltumu!

 

 

 

Avots: www.diena.lv

Attēls: www.theguardian.com

 

 
8.maijs - Nacisma sagrāves un Otrā pasaules kara upuru piemiņas diena PDF Drukāt E-pasts


Daudzu ļaužu apziņā Otrais pasaules karš vēl joprojām asociējas tikai ar cīņu starp nacistisko Vāciju un staļinisko totalitāro PSRS.
Šāda sašaurināta vēstures izpratne veidojusies totalitārā PSRS režīma propagandas iespaidā okupācijas laikā.
Vēstures grāmatas, mākslas un dokumentālās filmas, arī daiļliteratūra – tas viss tika veidots ar mērķi slēpt Otrā pasaules kara sākšanās īstos iemeslus un apstākļus, noklusēt patieso, izcelt un glorificēt režīmam izdevīgo.
Ielūkojoties dažādos vēsturiskās informācijas avotos, mēs varam pārliecināties, ka vēsturiskā patiesība aptver daudz plašāku ģeogrāfiju un laika posmu, kā arī to, ka viens no kara sākšanās iemesliem bija starp Hitleru un Staļinu 1939.gada 23.augustā noslēgtā noziedzīgā vienošanās.

 

Plašāka informācija par 8.maiju: Nacisma sagrāves diena

 

 

 

 
« SākumsIepriekšējā12345678910NākamāBeigas »

8 lapa no 66
PGT SocialWeb - Copyright © 2010 by pagit.eu